Dziś chciałabym poruszyć temat, który zdarza się, że jest wciąż bagatelizowany (a nie powinien, niezależnie od tego, w jakim wieku jesteś!), ale może mieć ogromny wpływ na jakość życia intymnego – badania, których często nie tyle co unikamy, ale bardziej mówimy: „nie mam czasu”, „w końcu pójdę tylko najpierw załatwię XYZ” itd… Wiemy, że libido to nie tylko kwestia fizyczna, ale także emocjonalna i psychologiczna. Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu z wielu perspektyw, aby znaleźć rozwiązania, które mogą pomóc nam cieszyć się pełnią seksualności. Dziś przyjrzymy się sugerowanym badaniom, które mogą być kluczowe w diagnozowaniu i rozwiązywaniu problemów z libido.
Badania, które warto wykonać
Poniżej znajduje się lista badań, które warto wykonać, kiedy pojawiają się problemy z libido. Natomiast to co istotne dla mnie – nie wykonuj ich na własną rękę ani nie podejmuj interpretacji wyników z „doktorem Google”. Analizując Twoje wyniki lekarz weźmie pod uwagę nie tylko normy ogólne, ale przede wszystkim Twój kontekst życia czy wiek. Weźmie też pod uwagę inne czynniki, które mogą mieć wpływ na wynik (a czego dr Google nie uwzględni). W każdym razie – interpretacja wyników powinna być indywidualna i może być inna dla każdej pacjentki. Może być też tak, że te same wyniki powinno obejrzeć dwóch innych specjalistów (np. ginekolog i endokrynolog).
Ogólne badania krwi:
– Morfologia krwi – może wykryć niedobory żelaza (lub inne schorzenia)
– Badanie poziomu glukozy – w celu wykluczenia cukrzycy, która może wpływać na libido, to tzw. „cichy zabójca” a właśnie zaburzenia na poziomie libido często są jednym z pierwszych objawów cukrzycy
– Badanie cholesterolu – nie jest bezpośrednio związane z libido, jednak wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, co z kolei może wpływać na krążenie krwi (w tym do narządów płciowych)
– Witamina D – ma wpływ na ogólny stan zdrowia, a także odgrywa ważną rolę w regulacji hormonów, poprawia nastrój czy może mieć wpływ na poprawę funkcji układu krążenia.
– Białko CRP – podwyższone wskazują na stan zapalny organizmu – nie jest bezpośrednio związane z libido, ale może być przydatne w diagnostyce.
Badania związane z układem moczowo-płciowym:
– Badanie ogólne moczu – może wykryć infekcje dróg moczowych, które mogą być związane z dyskomfortem seksualnym.
– Badanie na obecność infekcji grzybiczych (np. Candida albicans) – częsta przyczyna dyskomfortu i bólu podczas stosunku.
Badania hormonalne:
– Poziom hormonów płciowych, takich jak estrogen, progesteron i testosteron
– Badanie poziomu prolaktyny, która może wpływać na funkcję hormonalną
– Badanie poziomu tarczycy (TSH, T3, T4) – zaburzenia tarczycy mogą być związane z niskim libido.
Na początek możesz pójść do lekarza rodzinnego, który najpewniej zleci ci kilka ogólnych podstawowych badań oraz ewentualnie skieruje do odpowiedniego specjalisty. Już wyniki pierwszych badań (jak np. morfologia krwi, cukier we krwi czy podstawowe badania hormonalne) będą wskazówką do tego, do jakiego specjalisty w pierwszej kolejności należy się udać lub jakie dodatkowe badania należy wykonać. Nie warto na samym początku samodzielnie robić serię badań i wydawać sporą kwotę pieniędzy – część badań można zrobić w ramach skierowania bezpłatnie i po pierwszych wizytach i wywiadach u lekarzy może się okazać, że niektóre badania na początku nie będą miały zasadności.
Badania ginekologiczne
Chcę tu wspomnieć, iż do ginekologa profilaktycznie należałoby udawać się przynajmniej raz w roku w celu wykonania cytologii i ewentualnych innych badań kontrolnych. Jednak jeśli z jakiś względów nie odwiedzasz ginekologa tak często, warto w problemach seksuologicznych (tu: z niskim libido) udać się również do ginekologa, u którego warto:
– wykonać cytologie
– sprawdzić ph pochwy
– wykonać badanie ultrasonograficzne narządów rodnych (USG)
– powiedzieć o aktualnych trudnościach, wtedy lekarz ginekolog zleci ewentualne dodatkowe badania.
Jeżeli masz już jakieś wyniki badań z wizyty u innego lekarza (czy to rodzinnego, endokrynologa, diabetologa itp.) również warto te wyniki badań pokazać, skonsultować i opowiedzieć o wizytach u innych specjalistów.
Inne dodatkowe badania
Warto także monitorować ciśnienie krwi – sprzęt do samodzielnego pomiaru można mieć w domu. Ciśnienie krwi bardziej ma związek pośredni z libido – jeżeli nie utrzymuje się w normie, należy to odnotować i skonsultować z lekarzem. Przyczyn może być wiele: przyjmowane leki, stres, zmęczenie, ogólny stan zdrowia – a to także wpływa na libido.
Inne badanie, o którym chcę w tym miejscu wspomnieć, to badanie densytometryczne – w celu oceny gęstości kości, zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzalnym, gdzie obniżona gęstość kości może być związana z niskim libido.
Podsumowując, niskie libido może być skomplikowanym problemem, który wymaga wieloaspektowego podejścia. Warto pamiętać, że nie zawsze jest to spowodowane chorobami czy złymi wynikami badań. Jednak badania mogą dostarczyć cennych informacji i wskazać kierunek dalszych działań. Jeśli masz wątpliwości lub pytania dotyczące swojego libido, nie wahaj się zwrócić do seksuologa. Podczas terapii seksuologicznej będzie on/a pytać o Twoje obecne badania, przyjmowane leki oraz ewentualne choroby, które mogą mieć wpływ na Twoją seksualność. Pamiętaj, że Twoje zdrowie intymne jest ważne, a rozmowa z profesjonalistą może być pierwszym krokiem w kierunku poprawy jakości życia seksualnego.
M.